Najnowsze wiadomości

Czym jest impotencja?

Wpływ cukrzycy na potencję

Wieczny chłopiec - syndrom Piotrusia Pana

30 maja 2023 10:50

Jak zbudować intymność w związku?Intymność jest sferą zarezerwowaną tylko i wyłącznie dla bliskich nam osób, jak dziecko, małżonek, partner. Naruszanie tej strefy przez osoby obce wywołuje lęk, reakcję obronną i jest ogólnie postrzegane jako przekroczenie granicy dobrego smaku oraz kontaktów międzyludzkich.

Intymność w związku

Jest to interakcja pomiędzy osobami, między którymi zachodzą procesy wzajemnego przyciągania. W intymności istotną rolę odgrywa nie tyle wzrok (partner jest tak blisko, w obrębie około pięćdziesięciu centymetrów, że dokładny obraz może być nieco zamazany), ale przede wszystkim słuch, zapach, dotyk.

Poleganie na innych zmysłach, niż na tym, którym posługujemy się w życiu najczęściej, jest rzeczą niezwykłą, ponieważ dla większości z nas bez możliwości zbadania otoczenia za pomocą wzroku czujemy się bardzo niepewnie.

Wzajemne zaufanie

Jest ono kluczowym elementem budowania intymności w związku. Zaufanie jest niezbędne, by odprężyć się, cieszyć bliskością drugiej osoby, umieć docenić inne aspekty, jak na przykład ciepłota ciała czy wspomniany wcześniej zapach partnera. Można zresztą powiedzieć, że zaufanie wynika właśnie z tego, jak odbieramy drugą osobę i vice versa. Bodźce, które wysyłamy i odbieramy, nastrajają nas w pozytywny lub negatywny sposób i kierują naszym dalszym postępowaniem.

W przypadku związku nie dochodzi do intymności bez wzajemnego zaufania. W przeciwnym razie jest to relacja zaburzona, gdzie jedna, albo nawet obie osoby w niej uczestniczące czują się niepewnie, są zestresowane i najchętniej zwiększyłyby odległość między sobą do akceptowalnej, nienaruszającej ich sfery intymnej.

Intymność w związku a pożycie seksualne

Znajdując się w sytuacji intymnej, partnerzy odczuwają jeszcze silniejsze przyciąganie, niż wtedy, kiedy odległość między nimi jest większa. Uaktywniają się wtedy reakcje wyzwalające odpowiednie bodźce, które pobudzają organizm do podjęcia prokreacji. Oddziaływanie na siebie jest wynikiem praw, jakimi rządzi się nasze ciało i co uważa za atrakcyjne dla przedłużenia gatunku. Nasz umysł zaś, kierując się wyborem partnera, kieruje się pewnymi zasadami bądź wytycznymi, które są indywidualną kwestią każdego z nas.

Intymność prowadzącą do satysfakcjonującego pożycia seksualnego można odpowiednio zwiększać, w zależności od tego, czy mamy na to czas i możliwości. Odpowiednie przygotowanie do takiej akcji jest kluczowe, ponieważ stymulacja bodźców podnoszących jakość stosunku może okazać się nieraz dosyć czasochłonna, choć nie zawsze.

Stymulacja podnosząca stopień intymności w związku

Nasze ciało reaguje w głównej mierze na bodźce odbierane przez nasze zmysły. Pobudzanie ich za pomocą przedmiotów, aromatów, intensywnych smaków, a także doznań na skórze pozwala na zintensyfikowanie odczuwanej przyjemności jeszcze przed samym stosunkiem. Intymność wręcz wymusza pewne działania, ponieważ znajdując się blisko siebie oraz odpowiadając na atakujące nas doznania, niejako nie mamy wyjścia i podejmujemy próbę zwiększenia naszej satysfakcji z przeżywanej chwili.