Sposoby na obniżony nastrój
16 wrz 2019 - Psychologia
30 maja 2023 9:47
Impotencja stanowi rodzaj zaburzenia na tle seksualnym, polegający na niemożności odbycia stosunku, w wyniku problemów na tle fizycznym lub psychicznym. Dwie, najczęściej spotykane dolegliwości w kontekście impotencji dotyczą zaburzenia lub braku erekcji oraz problemów z ejakulacja, czyli wytryskiem. Natomiast chwilowe i krótkotrwałe zaburzenia erekcji są czymś bardzo często spotykanym i naturalnym, niejednokrotnie pojawiającym się w obliczu wysokiego stresu lub zmęczenia. Nie są one jednak kwalifikowane jako impotencja, która jest zaburzeniem trwającym przez dłuższy okres.
Najczęściej impotencja związana jest ze złym przepływem krwi. Oznacza całkowity brak pełnego wzwodu lub niemożność jego utrzymania w trakcie aktu seksualnego. Znaczna część przypadków dotyka mężczyzn pomiędzy 40 a 70 rokiem życia. Zaburzenie to prowadzi także do wielu problemów na tle psychicznym. Potencja utożsamiana jest z męskością, dlatego w obliczu trwałych problemów ze wzwodem, mężczyźni tracą pewność siebie i borykają się z poczuciem wstydu. W związku z tym całkowicie rezygnują z aktywności fizycznej, często celem uniknięcia kompromitujących z ich perspektywy sytuacji.
Najczęściej problem ten spotyka się u panów około pięćdziesiątego roku życia. Nie jest to jednak zasada, ponieważ zaburzenie to dotyka także mężczyzn młodszych. Tym bardziej, jak donoszą badania, najwyższa aktywność seksualna u mężczyzn przypada na okres około 25 - 27 roku życia, a w wielu przypadkach po przekroczeniu tej granicy, apetyt na seks spada. Wiąże się to także z czynnikami zewnętrznymi, zmianą systemu wartości, przekształceniem popędu fizycznego w inne emocje oraz większą świadomością seksualną, która pozwala na lepsze zużycie energii fizycznej. W przypadku impotencji można mówić również o impotencji pierwotnej oraz wtórnej. W wielu przypadkach powodem jest złe ukrwienie, który prowadzi do niewłaściwego dopływu krwi do członka, co uniemożliwia utrzymanie erekcji. Niestety, mężczyźni często traktują ten problem jako naturalną kolej rzeczy, związaną z wiekiem i rezygnują z aktywności seksualnej.
Z uwagi na podłoże pojawienia się impotencji, można mówić o czynnikach psychicznych oraz biologicznych. Pierwsze z nich wynikają głównie z lęku lub nadmiaru stresujących sytuacji. Wówczas głównymi powodami impotencji są kompleksy, strach przed zapłodnieniem, poczucie grzeszności, a także traumy pochodzące z dzieciństwa lub wcześniejszych etapów dorosłego życia. Na tle biologicznym do impotencji najczęściej może prowadzić cukrzyca, choroby serca, choroby układu krwionośnego, a także wiek lub nadużywanie alkoholu lub zażywanie narkotyków. Do innych przyczyn można zaliczyć problemy hormonalne, w tym niewystarczający poziom testosteronu, którego niedobór prowadzi do obniżenia popędu seksualnego. Także przyjmowanie niektórych leków, w tym antydepresyjnych, czy neuroleptycznych może spowodować chwilowe zaburzenia z potencją.
© Copyright platnosci-online.pl All Rights Reserved.