Najnowsze wiadomości

Czym jest impotencja?

Wpływ cukrzycy na potencję

Wieczny chłopiec - syndrom Piotrusia Pana

30 maja 2023 9:47

Czym jest impotencja?Impotencja stanowi rodzaj zaburzenia na tle seksualnym, polegający na niemożności odbycia stosunku, w wyniku problemów na tle fizycznym lub psychicznym. Dwie, najczęściej spotykane dolegliwości w kontekście impotencji dotyczą zaburzenia lub braku erekcji oraz problemów z ejakulacja, czyli wytryskiem. Natomiast chwilowe i krótkotrwałe zaburzenia erekcji są czymś bardzo często spotykanym i naturalnym, niejednokrotnie pojawiającym się w obliczu wysokiego stresu lub zmęczenia. Nie są one jednak kwalifikowane jako impotencja, która jest zaburzeniem trwającym przez dłuższy okres.

Czym jest impotencja - definicja

Najczęściej impotencja związana jest ze złym przepływem krwi. Oznacza całkowity brak pełnego wzwodu lub niemożność jego utrzymania w trakcie aktu seksualnego. Znaczna część przypadków dotyka mężczyzn pomiędzy 40 a 70 rokiem życia. Zaburzenie to prowadzi także do wielu problemów na tle psychicznym. Potencja utożsamiana jest z męskością, dlatego w obliczu trwałych problemów ze wzwodem, mężczyźni tracą pewność siebie i borykają się z poczuciem wstydu. W związku z tym całkowicie rezygnują z aktywności fizycznej, często celem uniknięcia kompromitujących z ich perspektywy sytuacji. 

Skąd biorą się problemy z potencją

Najczęściej problem ten spotyka się u panów około pięćdziesiątego roku życia. Nie jest to jednak zasada, ponieważ zaburzenie to dotyka także mężczyzn młodszych. Tym bardziej, jak donoszą badania, najwyższa aktywność seksualna u mężczyzn przypada na okres około 25 - 27 roku życia, a w wielu przypadkach po przekroczeniu tej granicy, apetyt na seks spada. Wiąże się to także z czynnikami zewnętrznymi, zmianą systemu wartości, przekształceniem popędu fizycznego w inne emocje oraz większą świadomością seksualną, która pozwala na lepsze zużycie energii fizycznej. W przypadku impotencji można mówić również o impotencji pierwotnej oraz wtórnej. W wielu przypadkach powodem jest złe ukrwienie, który prowadzi do niewłaściwego dopływu krwi do członka, co uniemożliwia utrzymanie erekcji. Niestety, mężczyźni często traktują ten problem jako naturalną kolej rzeczy, związaną z wiekiem i rezygnują z aktywności seksualnej.

Dwa podłoża impotencji

Z uwagi na podłoże pojawienia się impotencji, można mówić o czynnikach psychicznych oraz biologicznych. Pierwsze z nich wynikają głównie z lęku lub nadmiaru stresujących sytuacji. Wówczas głównymi powodami impotencji są kompleksy, strach przed zapłodnieniem, poczucie grzeszności, a także traumy pochodzące z dzieciństwa lub wcześniejszych etapów dorosłego życia. Na tle biologicznym do impotencji najczęściej może prowadzić cukrzyca, choroby serca, choroby układu krwionośnego, a także wiek lub nadużywanie alkoholu lub zażywanie narkotyków. Do innych przyczyn można zaliczyć problemy hormonalne, w tym niewystarczający poziom testosteronu, którego niedobór prowadzi do obniżenia popędu seksualnego. Także przyjmowanie niektórych leków, w tym antydepresyjnych, czy neuroleptycznych może spowodować chwilowe zaburzenia z potencją.