Najnowsze wiadomości

Czym jest impotencja?

Wpływ cukrzycy na potencję

Wieczny chłopiec - syndrom Piotrusia Pana

24 marca 2023 17:48

Leczenie chorób układu krążenia



Schorzenia układu krążenia to jedne z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych w dzisiejszych czasach. Według danych zgony wywoływane przez nie stanowią niemal połowę wszystkich, jakie występowały w Polsce w ostatnim czasie. Oczywiście, ten współczynnik może się ciągle zmieniać, ale jedno jest pewne, choroby układu krążenia to wciąż jedne z najczęstszych przyczyn śmierci w naszym kraju.

Chore serce

Choroby układu krążenia powstają na skutek upośledzenia tak ważnych narządów jak serce bądź naczynia krwionośne, odpowiadające za szereg kluczowych funkcji w naszym organizmie.

Upośledzenie może być wrodzone, na skutek genetycznie otrzymanych w spadku od naszych krewnych wad zdrowotnych, ale też nabyte.

Choroba niezależna od nas

Leczenie chorób układu krążenia mających charakter wrodzony to przede wszystkim jak najszybsze ich wykrycie przez lekarza oraz odpowiednio dobrana profilaktyka farmakologiczna czy dbanie o siebie.

Wykrycie choroby we wczesnym jej stadium daje o kilkadziesiąt procent więcej szans, by nie rozwinęła się do stopnia, kiedy wymagana jest operacja bądź po prostu nie ma już ratunku.

Dla osób, które miały i mają wśród swoich najbliższych krewnych chorych na serce i choroby układu krążenia, powinno być to jasnym sygnałem, że sami znajdują się w tak zwanej grupie podwyższonego ryzyka. Częste wizyty kontrolne u kardiologa oraz wsłuchiwanie się we własne ciało to coś, czego takie osoby nie mogą zaniedbać.

Leczenie farmakologiczne

Lekarz, zaznajomiony z wynikami badań pacjenta, przydzieli mu leki odpowiadające jego schorzeniu. Najczęściej są to środki na krzepliwość krwi, uszczelniające ściany naczyń krwionośnych, usuwające zwały wapnia czy tłuszczów zatykających światło żył i tętnic, bądź inne. Choroby układu krążenia to coraz szersza lista schorzeń, wymagających nieraz skomplikowanej i kosztownej terapii farmakologicznej.

Dbanie o siebie

Leczenie chorób układu krążenia to w dużej mierze także zmiana dotychczas prowadzonego trybu życia. Chory wymaga spokoju, stabilizacji, odpowiednich warunków materialno-bytowych oraz zbilansowanej diety, zatwierdzonej przez lekarza prowadzącego.

Choroba nabyta

Tryb życia, kiedy jesteśmy chorzy, ma, oczywiście, niebagatelne znaczenie w prawidłowym leczeniu. Jednak równie ważne jest, aby leczenia po prostu uniknąć.

Choroby układu krążenia to nie tylko spuścizna naszych przodków. We współczesnym świecie stres, wszechobecny pęd za dobrami materialnymi, nieodpowiedni sposób odżywiania, bogaty w tłuszcze oraz węglowodany, a także brak ruchu mogą stać się przyczyną, że zachorujemy.

Podobnie jak w chorobach wrodzonych, istotne jest, kiedy zostaną wykryte.

Liczy się czas

Im szybciej, tym lepiej. Warto więc, jeśli zauważymy niepokojące objawy, takie jak problemy z oddychaniem, brakiem sił i energii, kołataniem serca, skonsultować sprawę z kardiologiem, który wyśle nas na konieczne badania i zaleci dalsze leczenie.

Podstawą leczenia, podobnie jak w chorobach wrodzonych, jest farmakologia, często konieczna jest odpowiednia operacja. Im szybciej choroba zostanie wykryta, tym potrzeba zabiegu chirurgicznego jest mniejsza, ale zdarzają się przypadki, kiedy leczenie farmakologiczne nie daje już wymaganych rezultatów.

Zanim będzie za późno

Leczenie chorób układu krążenia to proces długi, czasochłonny, bardzo często zdarza się, że jest on konieczny do końca życia. Z drugiej strony leczenie czy nawet przebyta operacja nie gwarantują pełnego wyzdrowienia. Warto więc zawczasu zadbać o prawidłowy i zdrowy styl życia.