Najnowsze wiadomości

Czym jest impotencja?

Wpływ cukrzycy na potencję

Wieczny chłopiec - syndrom Piotrusia Pana

30 maja 2023 10:46

10 najczęstszych chorób układu krążenia



 

Chorobami układu krążenia nazywamy głównie choroby serca oraz naczyń krwionośnych.

Poniżej najczęściej spotykane oraz najbardziej niebezpieczne choroby, które czyhają na nas w dzisiejszych czasach:

1. Zawał mięśnia sercowego powstaje na skutek niedokrwienia organu sercowego w wyniku zamknięcia tętnicy wieńcowej. Powoduje to martwicę mięśnia sercowego. Brak szybkiej reakcji polegającej na zastosowaniu sztucznego oddychania najczęściej kończy się dalszym niedotlenieniem organizmu, a w rezultacie śmiercią. Zawał serca jest najbardziej „popularną” chorobą układu krążenia.

2. Udar mózgu jest to stan podwyższonego stanu patologicznego w mózgu, wynikającego z niedokrwienia lub wylewu utrzymujący się dłużej, niż 24 godziny. Wymaga natychmiastowej hospitalizacji, w większości przypadków jego objawami są zmiany w mimice twarzy (opad kącika ust albo niedowład) bądź też zmiany w motoryce całego ciała (niedowład ciała).

3. Tętniak – stan zwężenia światła tętnicy, powodujący słabszy przepływ krwi, w rezultacie niedokrwienie organizmu. Najczęściej pojawia się on na tętnicy udowej, sercu, aorcie, pod kolanem, a także na mózgu. Nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ jest trudny do wykrycia. Wymaga interwencji chirurgicznej.

4. Wady serca (wrodzone) – są wynikiem nieprawidłowego wytworzenia się w organizmie powiązań sercowych z innymi układami, co powoduje problemy w odpowiednim dotlenieniu organizmu. Wady wrodzone są, w większości przypadków, uleczalne, wymagana jest jednak operacja, mając na celu odwrócenie zaistniałej nieprawidłowości. Są one wykrywalne już w najwcześniejszych dniach życia dziecka, zdarza się, że działania chirurgiczne były podejmowane jeszcze, gdy dziecko znajdowało się w brzuchu matki.

5. Żylaki – są zmorą głównie kobiet, ponieważ zapadają na nie częściej, niż mężczyźni. Występują głównie na nogach, tworząc nieestetyczne więzy, doskonale widoczne gołym okiem. Są spowodowane słabą rozciągliwością żył, które pęcznieją i uwidaczniają się pod skórą. Ich pojawienie się jest spowodowane stojącym trybem życia, nieodpowiednią dietą, nadwagą oraz problemami z układem krążenia. Żylaki są usuwane operacyjnie.

6. Niewydolność serca – wynika z nieprawidłowości w budowie lub funkcjonowaniu mięśnia sercowego, co prowadzi do stanów patologicznych i niedotlenienia organizmu. Może być bardzo niebezpieczna, ponieważ jej objawy nie są jednoznaczne (duszność, zawroty głowy, zimne ręce i stopy). Przywrócenie pełnej sprawności mięśnia sercowego wymaga zabiegu chirurgicznego oraz dalszej opieki medycznej.

7. Miażdżyca – jest chorobą przewlekłą, jej powodem jest osaczanie się na naczyniach krwionośnych złogów tłuszczów, występujących w nieodpowiedniej diecie, przez co zamykane jest światło przepływu krwi do i z serca. Słabsze krążenie powoduje niedotlenienie wszystkich partii ciała, miejscowe zwapnienie żył, może prowadzić do udaru i powstawania tętniaka. Najlepszym sposobem, by uchronić się od tej choroby jest zbilansowana dieta, ruch oraz racjonalny odpoczynek na świeżym powietrzu.

8. Zapalenie mięśnia sercowego – proces zapalny, będący pochodną stanu zapalnego rozwijającego się w innymi miejscu w organizmie, wywołany zazwyczaj przez infekcje wirusowe lub bakteryjne. Może zakończyć się nawet śmiercią.

9. Nadciśnienie tętnicze – patologiczny stan podwyższonego ciśnienia, utrzymujący się stale. Może prowadzić do udaru, albo nawet śmierci.

10. Zakrzepowe zapalenie żył – zakrzep w kończynie (zazwyczaj dolnej), spowodowany nagromadzeniem się płytek krwi.