Sposoby na obniżony nastrój
16 wrz 2019 - Psychologia
30 maja 2023 9:39
Za oknem jesień. Pochmurne, szare poranki i popołudnia nie są powodem do radości. Coraz krótsze dni i ograniczona ilość światła słonecznego mogą przełożyć się na nasz nastrój. Okres jesienny często kojarzy się ze smutkiem, melancholią i przygnębieniem. Dużo osób skarży się na obniżony nastrój i brak energii w czasie jego trwania. Niektórzy mówią nawet o jesiennej depresji. Czy spadek naszego samopoczucia, przygnębienie i obniżony poziom energii muszą oznaczać poważne zaburzenie? Jakie są skuteczne sposoby na obniżony nastrój?
Według światowej agencji zdrowia "WHO" około 350 mln ludzi na całym świecie cierpi na depresję. W Polsce szacuje się, iż jest to około 1,5 mln ludzi. W związku z tym depresja jest najczęściej diagnozowanym zaburzeniem psychicznym. Opisywana jest jako długotrwały stan przygnębienia, brak energii i motywacji do życia. Chorym na to zaburzenie doskwiera gonitwa myśli, przytłoczenie negatywnym nastrojem. Osoby dotknięte tym zaburzeniem niejednokrotnie mają trudności z wyjściem z łóżka lub cierpią na bezsenność. Istnieją dwa podstawowe typy depresji - depresja endogenna, spowodowany nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu oraz depresja egzogenna, wynikająca z trudnych, traumatycznych doświadczeń.
Warto pamiętać, że ludzkie życie bogate jest w różnego rodzaju emocje. Są to nie tylko euforia, radość, ekscytacja, ale i smutek, przygnębienie, obniżony nastrój, mniejsza chęć do działania. Wszystkie te stany, utrzymujące się krótkotrwale, są czymś naturalnym. Dlatego nie należy martwić się za każdym razem, gdy dotknie nas chwilowa chandra. Aby mówić o depresji stan zdołowania musi utrzymywać się przez kilka miesięcy. W przypadku chwilowego obniżenia nastroju, kiepskie samopoczucie utrzymuje się przez około kilka tygodni.
Niezależnie od samopoczucia, jesteśmy zobowiązani wypełniać codzienne obowiązki. Co zrobić, aby powróciły dawna energia i chęć życia, dzięki którym na naszej twarzy znowu zagości uśmiech? Przecież nikt nie ma ochoty chodzić smutny i przygnębiony. Obniżony nastrój w okresie jesiennym wiążę się często z brakiem witaminy D oraz niedoborem tlenu. Brak światła wynika ze skróconego dnia, większego zachmurzenia oraz faktu, iż w jesieni przebywamy mniej na świeżym powietrzu, zwłaszcza w chłodne deszczowe dni. Jednak najlepszym sposobem na poprawę nastroju jest właśnie przebywanie na świeżym powietrzu, które ma zbawienny wpływ na nasz umysł oraz ciało.
Warto pamiętać, że organizm ludzki jest w stanie produkować hormony, które wpływają na nasze poczucie szczęścia. Endorfiny, nazywane inaczej hormonem szczęścia, są wytwarzane m.in. w trakcie aktywności fizycznej. Dotyczy to np. biegaczy, którzy po pokonaniu kilku kilometrów doświadczają “joggingowego haju”. W związku z tym, iż obniżony nastrój to okres przejściowy, najlepiej radzić sobie z jesiennym zawieszeniem w próżni, dzięki naturalnym sposobom. Warto także wzmocnić swoją odporność z uwagi na wirusy i bakterie. Przeziębienie i inne choroby z pewnością na polepszą naszego samopoczucia.
© Copyright platnosci-online.pl All Rights Reserved.