Najnowsze wiadomości

Czym jest impotencja?

Wpływ cukrzycy na potencję

Wieczny chłopiec - syndrom Piotrusia Pana

30 maja 2023 9:48

Kompleks Edypa u mężczyzny



Sam termin, który stosowany jest często w psychoanalizie, został stworzony przez jej ojca - Zygmunta Freuda. Nazwa nawiązuje do greckiego mitu o Edypie, który zabił swojego ojca i poślubił matkę. Po części to historia o męskim dążeniu do władzy, posiadania oraz chęci dominacji - przesłanie ukryte w scenie walki bohatera z Lajosem. Wyraźnie jednak widać, że cały mit skupiony jest wokół skomplikowanych relacji pomiędzy dzieckiem a jego rodzicami. W tym przypadku Edyp nieświadomie poślubił swoją matkę, ponieważ jako noworodek został porzucony w lesie przez swojego ojca, któremu wyrocznia przepowiedziała śmierć z ręki własnego syna. Na czym dokładnie polega kompleks Edypa u mężczyzn? I do jakich skutków może prowadzić?

Kompleks Edypa u mężczyzn - czym jest?

Przyjmuje się, że kompleks Edypa to konflikt wewnętrzny powstały pomiędzy pragnieniami, czy popędami człowieka oraz normami społecznymi, które zakazują utrzymywania relacji fizycznych pomiędzy potomstwem a rodzicami. Związany jest bardzo ściśle z emocjami człowieka, a samo zaburzenie rozwija się najczęściej pomiędzy 2 a 6 rokiem życia. 

W tym właśnie okresie pojawia się rozwój seksualnych, fizycznych emocji, skierowanych do jednego z rodziców. Dzieci w tym wieku najczęściej zaczynają poznawać swoją seksualność, między innymi poprzez dotyk, a pierwsze, powstałe w wyniku tego doświadczenia emocje są ukierunkowane na osoby z najbliższego otoczenia. Chłopcy najczęściej darzą tego typu uczuciami swoją matkę. Natomiast ojciec staje się obiektem zazdrości jako partner rodzicielki. Często spotykany jest także lęk określany lękiem kastracyjnym. Jest to obawa przed zemstą ze strony ojca, za starania podjęte przez dziecko na zwrócenie siebie uwagi matki.

Kiedy kompleks Edypa u mężczyzn powoduje zaburzenia w dorosłym życiu?

Przede wszystkim nie każde rozstrzygnięcie kompleksu Edypa u mężczyzn, powstałe w okresie dziecięcym, kończy się pozytywnie. Bardzo często w przypadku rozwodu rodziców, konflikt ten utrzymuje się w dalszym ciągu i jest aktywnym problemem. Pomimo tego, że seksualne emocje, skierowane na matkę, zostają wyparte, to nie oznacza to jednak rozwiązania, a w przyszłości owocuje zaburzeniem emocjonalnym. Jednym z objawów tego kompleksu jest postawa roszczeniowa. Po rozwodzie rodziców dziecko czuje, iż zwyciężyło w pojedynku o względy matki. 

Pojawia się także trudność w radzeniu sobie z porażkami i mocne przeżywanie niepowodzeń. Analogiczna sytuacja pojawia się w momencie, gdy rodzice w dalszym ciągu żyją w związku, jednak ojciec zawodzi oczekiwania matki i nie wywiązuje się ze swojej roli. Więź między matką a synem pogłębia się. Dziecko czuje, iż to ono jest ważniejsze, a zatem lepsze od ojca i traktuje tę sytuację jako wygraną w pojedynku o względy rodzicielki. W dorosłym życiu bardzo silna więź z matką może owocować trudnościami w budowaniu damsko-męskich relacji przez mężczyznę. Niejednokrotnie rezygnuje on z życia intymnego, by podtrzymywać relację z matką. Wielu mężczyznom zdarza się przekierować energię powstała na bazie wyniku na inne działania, w którym mogą realizować się poprzez walkę intelektualną.