Najnowsze wiadomości

Czym jest impotencja?

Wpływ cukrzycy na potencję

Wieczny chłopiec - syndrom Piotrusia Pana

30 maja 2023 10:54

Psychotropy - fakty i mity



Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wiedza medyczna dotycząca leków psychotropowych oraz ich działania na psychikę ludzką znacząco wzrosła. W dalszym ciągu formuła leków jest dostosowywana do konkretnych zaburzeń. Ich działanie jest także pod ścisłą kontrolą. Zwłaszcza w początkowym okresie przyjmowania leków, kiedy nie jest pewne, jaka dawka okaże się skuteczna w walce z danym zaburzeniem, osoba je zażywająca powinna znajdować się pod obserwacją psychiatry lub psychoterapeuty. Zaleca się również uczęszczanie na spotkania ze specjalistą optymalnie raz w tygodniu, niemniej częstotliwość ta ustalana jest przez terapeutów, w celu badania sposobu działania leków. Jakie są fakty i mity na temat psychotropów?

Psychotropy - wciąż niska świadomość społeczna?

Zdarza się, że temat leków psychotropowych, czyli substancji aktywnych, które oddziaływują na organizm człowieka, a także działają w konkretny sposób na jego psychikę, budzi wiele kontrowersji. Być może powodem niechęci do leczenia farmakologicznego, stosowanego przez psychiatrów w przypadku różnego typu zaburzeń, jest niska świadomością społeczną na temat sposobu ich działania. Jak wiadomo, wszędzie tam, gdzie panuje niewiedza, pojawiają się lęk lub krzywdzące stereotypy.

Psychotropy - fakty i mity

Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że leki psychotropowe nie stanowią samodzielnej formy terapii, a ich zadaniem jest jedynie wspomaganie leczenia podjętego na psychoterapii. Dodatkowo, leki psychotropowe nie uzależniają. Wyjątek stanowią leki typowo przeciwlękowe, ale tylko w sytuacji ich złego stosowania, bez opieki specjalisty. Wiele osób uważa, iż psychotropy niszczą tkankę mózgową, a tym oddziaływują negatywnie na psychikę. Jest to oczywiście mit. Zadaniem psychotropów jest poprawa kondycji psychicznej człowieka. Dlatego niektóre z leków działają ochronnie na neurony. Utrzymuje się również przekonanie, iż na depresję lub innego typu zaburzenia chorują ludzie słabi psychicznie, dlatego psychotropy są dla osób leniwych lub nieudolnych. Obie te opinie są przede wszystkim krzywdzące dla osób cierpiących na zaburzenia. Przez takie podejście czują się odtrąceni, gorsi, co często prowadzi do pogorszenia ich stanu. Zaburzenia o tym podłożu dotykają ludzi niezależnie od siły charakteru, a wynikają zwykle z uwarunkowań genetycznych lub trudnej sytuacji życiowej.

Negatywne nastawienie do psychotropów

Niestety, ale negatywne nastawienie do psychotropów nie służy procesowi leczenia, nie zachęca także ludzi dotkniętych zaburzeniami do przyjmowania leków, zwłaszcza, jeśli w ich otoczeniu są przeciwnicy tego typu terapii. Często powtarzaną opinią jest mit, że leki psychotropowe mają szkodliwe działanie na wątrobę lub żołądek. Utrzymuje się również przekonanie, że są one przeznaczone dla ludzi, którym nie można pomóc w żaden, inny sposób. Jest to oczywiście przekonanie mylne. Leki są elementem terapii, podawanym w różnych stadiach rozwoju choroby czy zaburzeń. Intensywność zaburzenia ma wpływ na dawkę przyjmowanego leku, ale nawet w przypadku słabszych objawów, niejednokrotnie terapeuci zachęcają do skorzystania z terapii przez pewien okres czasu, celem polepszenia jej efektów.