Sposoby na obniżony nastrój
16 wrz 2019 - Psychologia
30 maja 2023 9:18
Terminu leki psychotropowe najczęściej używa się w kontekście środków farmakologicznych o działaniu nakierowanym na psychikę. Zazwyczaj są one przepisywane pacjentom przez lekarzy psychiatrii. Stanowią element wzmacniający psychoterapię, pomagający chorym w przezwyciężeniu schorzeń na tle układu nerwowego. Niestety, w dalszym ciągu wokół tego rodzaju środków leczniczych powstaje spora liczba mitów. Związane jest to z niską świadomością na temat tego rodzaju substancji. Jaki jest ogólny podział leków psychotropowych, a także ich sposób działania?
Środki na depresję czy preparaty antydepresyjne to jedne z najczęściej stosowanych leków psychotropowych. Związane jest to także ze skalą występowania schorzenia, jakim jest depresja. Wśród tej grupy, najczęściej wyróżnia się leki trójpierścieniowe, leki antydepresyjne, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny oraz inhibitory monoaminooksydazy. Zastosowanie konkretnego rodzaju leku antydepresyjnego związane jest przede wszystkim z rodzajem tego zaburzenia, którego przyczyną mogą być czynniki zewnętrzne, jak traumatyczne wydarzenie lub czynniki wewnętrzne, związane ze strukturą mózgu. Bez względu na to, ogólne działanie tego typu leków jest do siebie zbliżone. Ich działanie nastawione jest na ośrodek regulujący nastroje, mechanizm stresu oraz lęków, w celu złagodzenia objawów, bądź też ich chwilowego lub całkowitego wyciszenia.
Ten rodzaj leków również jest powszechnie wykorzystywany w procesie psychoterapii, z uwagi na coraz powszechniejsze zaburzenia lękowe wśród pacjentów odwiedzających gabinety specjalistów. Jest to jeden z niewielu rodzajów leków psychotropowych, którego stosowanie może prowadzić do uzależnienia. Spowodowane jest to substancją aktywną, wchodzącą w skład leku - benzodiazepamem . Jednak w wielu przypadkach to bardzo skuteczna forma terapii, która powinna być przeprowadzana w ścisłej konsultacji z terapeutą. W szczególności należy stosować się do przepisanej dawki.
Obok wyżej omówionych środków, bardzo często w procesie psychoterapii wykorzystywane są także leki normotymiczne. Ich głównym zadaniem jest stabilizacja nastroju pacjenta. Często wykorzystywane się podczas leczenia depresji. Dodatkowo, karbamazepina oraz sole kwasu walproinowego należą do grupy leków przeciwpadaczkowych. Natomiast leki neuroleptyczne to środki o działaniu uspokajającym, które przeznaczone są dla osób cierpiących na różnego rodzaju manie oraz urojenia. Hamują one pobudzenie psychofizyczne.
Leki psychotropowe opracowywane są w ten sposób, aby były bezpieczne dla zdrowia człowieka, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Co istotne, z wyjątkiem leków przeciwlękowych, psychotropy nie uzależniają. Ważne jest, iż stanowią element dodatkowy w walce z zaburzeniem, dlatego przyjmowane powinny być w połączeniu z regularnymi spotkaniami z psychoterapeutą lub lekarzem psychiatrii.
© Copyright platnosci-online.pl All Rights Reserved.