Najnowsze wiadomości

Czym jest impotencja?

Wpływ cukrzycy na potencję

Wieczny chłopiec - syndrom Piotrusia Pana

30 maja 2023 10:49

Antydepresanty a psychotropy



W zasadzie ciężko rozgraniczyć psychotropy i antydepresanty, z uwagi, iż leki na depresje zaliczane są do grupy leków psychotropowych. W aktywny sposób działają na mózg człowieka, celem złagodzenia objawów zaburzenia, bądź ich chwilowego lub całkowitego zredukowania, co niejednokrotnie odgrywa kluczowy element podczas terapii. Należy pamiętać, że w przypadku wszystkich leków psychotropowych, zalecane jest ich przyjmowanie podczas jednoczesnych, regularnych sesji terapeutycznych. W szczególności dotyczy to osób, które dotychczas nie miały styczności z tego rodzaju preparatami i niezbędne jest odpowiednie dopasowanie środka oraz dawki, w celu uzyskania jak najefektywniejszego wyniku terapii farmakologicznej.

Antydepresanty a psychotropy - czy są groźne dla zdrowia?

Zarówno wokół leków przeciwko depresji, jak i ogólnie psychotropów, narasta sporo nieporozumień i mitów, które negatywnym echem odbijają się na osobach zaburzonych psychicznie. Przede wszystkim czują większy lęk przed zastosowaniem terapii farmakologicznej. Dodatkowo czują się gorsze od reszty społeczeństwa, z uwagi na stereotyp, że depresja jest chorobą ludzi o słabym charakterze. Oczywiście to nieprawdziwe i bardzo krzywdzące uprzedzenia. Same leki są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Ich formuła opracowywana jest w taki sposób, aby możliwe było ich dłuższe przyjmowanie, bez uszczerbku na zdrowiu. Jedyny wyjątek stanowią leki przeciwlękowe, które należą do psychotropów o substancjach, które mogą uzależnić. W ich przypadku w szczególności wymagane jest przestrzeganie przepisanej dawki oraz regularne spotkania z lekarzem prowadzącym terapię.

Antydepresanty - sposób działania

Leki antydepresyjne działają na mózg ludzki. Ich celem jest osłabienie efektów zaburzenia, co często stanowi element strategiczny podczas terapii. Dzięki lekom osoby dotknięte depresją zyskują możliwość powrotu do społeczeństwa i podejmowania codziennych aktywności, od obowiązków codziennych, po kontynuowanie pracy zawodowej, co często jest utrudnione bądź niemożliwe w okresach nasilenia się choroby. Zminimalizowanie wahań nastrojów, głębokiego i negatywnego nastawienia czy braku energii, pozwala pacjentom odzyskać siły oraz dobre, ustabilizowane samopoczucie. Ograniczone zostają też różnego rodzaju natręctwa, jak obsesyjne drapanie się czy częste wykonywanie tej samej czynności. Te syndromy najczęściej spotykane są w przypadku schorzenia maniakalno - depresyjnego.

Psychotropy - sposób działania

Podobnie, jak w przypadku leków na depresję, działanie psychotropów ukierunkowane jest na mózg ludzki oraz psychikę. Łagodzenie objawów bądź ich chwilowe niwelowanie za pośrednictwem terapii farmakologicznej, to dla wielu chorych skuteczny sposób radzenia sobie z zaburzeniem. Ważne jest, że terapia psychotropami nie stanowi samodzielnego rodzaju leczenie a jest tylko uzupełnieniem do sesji terapeutycznych, przeprowadzanych ze specjalistami. Osoby przyjmujące leki psychotropowe powinny regularnie uczestniczyć w tego rodzaju spotkaniach. Profesjonalna opieka podczas terapii farmakologicznej jest bardzo ważna. Pozwala na obserwację sposobu działania leków na danego pacjenta i ewentualną zmianę dawki przepisanych środków, bądź ich rodzaju, w celu osiągnięcia możliwie najlepszych efektów.