Najnowsze wiadomości

Czym jest impotencja?

Wpływ cukrzycy na potencję

Wieczny chłopiec - syndrom Piotrusia Pana

30 maja 2023 9:12

Suplementacja witaminamiWitaminy i minerały to nieodzowny element prawidłowego działania naszego organizmu. Bez nich chorujemy, czujemy się źle, jesteśmy ciągle zmęczeni, mamy kłopot z koncentracją i skupieniem uwagi na codziennych, nawet prostych rzeczach. Jednym słowem, bez witamin i minerałów nasze ciało nie pracuje tak, jak powinno.

Skąd brać witaminy?

Witaminy w stanie naturalnym występują w przyrodzie. Można je łatwo znaleźć w warzywach i owocach, ziołach, uprawach. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać naszemu organizmowi taką dawkę witamin i minerałów, by zapewnić mu harmonijny rozwój oraz zdrowie. Niestety, w dzisiejszych czasach słowa „harmonia” oraz „zbilansowana dieta” to coś, czego nie mamy w nadmiarze, a dzięki temu, nie mamy również witamin.

Witaminy a codzienność

Współczesne życie wymusza na nas ciągły pęd oraz walkę – o dostatek, pozycję społeczną, lepszą pracę zawodową. Brak w nim czasu, by nieraz zauważyć, że nasze codzienne grzeszki żywieniowe, takie jak zwyczaj zapominanie o śniadaniu bądź przegryzanie głównie przekąsek składających się z cukru i sztucznych barwników, nie prowadzą do niczego dobrego. Nauczyliśmy się żyć w biegu, a to, niestety, nie pomaga w dostarczaniu naszemu organizmowi tego, czego on potrzebuje.

Dieta bogata w warzywa i owoce, ziarna zbóż, chude mięso, ryby i nabiał to nasz obowiązek, jeżeli chcemy żyć zdrowo. Nie ma innej opcji i innej drogi, by to osiągnąć. Dostarczanie organizmowi składników przetworzonych, pełnych cukrów i konserwantów to z kolei najkrótsza droga do chorób, a nawet do śmierci.

Suplementacja witaminowa

Coraz więcej osób próbuje pogodzić jakoś swoje życie z pragnieniem bycia zdrowym i stosuje suplementację witamin i minerałów w formie tabletek musujących lub zwykłych. Prawdą jest, że specjaliści zdołali wygenerować z niemal każdego owocu lub warzywa substancje, które mogą mieć pozytywny wpływ na nasz organizm i zamienili je w suplementy, dostępne teraz od ręki. Dzięki temu może zdawać się, że mamy zdrowie zamknięte w małej kapsułce, którą wystarczy wsadzić do ust i popić wodą. Niestety, nie jest to prawda.

Mit suplementacji a rzeczywistość

Nie ma możliwości, żeby tabletki ze sztucznie wygenerowanymi witaminami mogły zastąpić normalną, racjonalnie zbilansowaną dietę. Jest to fakt, przed którym nie bronią się nawet twórcy suplementów, również głosząc, że ich produkt nie może być zamiennikiem zdrowego trybu życia. Co najwyżej może być pewnym jego uzupełnieniem, na przykład przy wzmożonym zapotrzebowaniu na konkretny składnik diety, kiedy próba dostarczenia go organizmowi jest poza naszym zasięgiem lub po prostu skutki niedoboru są widoczne i potrzebujemy szybkiej dawki witaminowej pomocy.

Dla kogo suplementacja?

Suplementy diety stanowią pomoc w prawidłowym dostarczaniu naszemu organizmowi składników potrzebnych mu do jego prawidłowego funkcjonowania. Nie są z pewnością dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają pojęcia o ich stosowaniu, traktują je jak cukierki bądź zażywają raz na jakiś czas, ale ogromne ilości, w błędnym przekonaniu, że taka polityka pomoże im pozostać zdrowymi.