Najnowsze wiadomości

Czym jest impotencja?

Wpływ cukrzycy na potencję

Wieczny chłopiec - syndrom Piotrusia Pana

30 maja 2023 9:28

Niedobór witaminy D



Witamina D, zwana także witaminą słońca, odpowiada za prawidłowy stan naszych kości. Bez niej nasz szkielet jest słaby, łamliwy, nieodporny na urazy i stłuczenia.

Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby nasza podpora, czyli szkielet, łamał się przy każdym, najlżejszym nawet, uderzeniu? Można by taką opcję nazwać katastrofą, tym bardziej wiedząc, że sama struktura szkieletu wraca do równowagi dosyć wolno, nieraz zajmuje to do kilku miesięcy.

Witamina D odpowiada za to, by taka sytuacja nigdy nie miała miejsca.

Czerpanie ze słońca

Witaminę D nasz organizm przyswaja na świeżym powietrzu, ze słońca. Wystarczy krótki, kilkudziesięciominutowy spacer, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę. W zimie jest to dosyć utrudnione ze względu na aurę, kiedy słońca nie widać bądź jest ono jak na lekarstwo, wtedy też warto zainwestować w odpowiedni suplement, który wyrówna niedobór witaminy D.

Witamina D – przyjaciel na całe życie

Jest ona nam potrzebna od samego początku naszego życia, aż do jego zakończenia. W okresie niemowlęcym stanowi ona podstawę do prawidłowego rozwoju kośćca, pomaga w odpowiedniej nauce chodzenia oraz poruszania się, zapobiega problemom ze wzrokiem.

U dzieci starszych zwalcza krzywicę, wzmacnia kości (razem z wapniem). Dorośli oraz osoby starsze z wiekiem coraz słabiej przyswajają witaminę D ze słońca, dlatego w ich przypadku warto zacząć suplementację tego związku w odpowiednim czasie.

Niedobór witaminy D wśród niemowląt i dzieci w wieku dorastania

W przypadku niemowląt niedobór może skutkować problemami kostnymi w całym późniejszym życiu. Jest on zresztą łatwo zauważalny, dziecko ma spłaszczoną główkę (efekt tak zwanego rozmycia kości), oraz widać zmiany w układzie kostnym twarzy oraz w ułożeniu dziecka, kiedy leży.

Może to prowadzić do znacznych deformacji kończyn, problemów z chodzeniem, ogólnie ruchem, a nawet skończyć się trwałym kalectwem.

Brak witaminy D jest również doskonale widoczny wśród dzieci w wieku dorastania, kiedy całe ciało gwałtownie rośnie i potrzebuje mnóstwo budulca, by móc się w pełni rozwinąć. Niedobór witaminy D skutkuje karłowatością, deformacją kończyn, zmianami kostnymi widocznymi na pierwszy rzut oka, szczególnie na twarzy, a także wielką łamliwością kości, a później dużo dłuższym ich zrastaniem.

Niedobór witaminy D wśród osób dorosłych i starszych

Kości osób dorosłych nie rosną – to dobra wiadomość, jednak kiedy organizm osoby dorosłej nie otrzymuje dostatecznej ilości witaminy słońca, również ma to na niego negatywny wpływ. U takiego osobnika występują częste bóle kostno-stawowe, zaburzenia widzenia, choroby zębów, łącznie z ich wypadaniem, oraz także zwiększona łamliwość kości.

Z wiekiem osoby starsze, które nie uzupełniają w swojej diecie witaminy D do odpowiedniego poziomu, zaczynają zauważać, że ich kości robią się kruche i bardzo łatwo się łamią. Na zdjęciach rentgenowskich widać nieraz, że są one jakby pokryte siatką dziur, jak ser szwajcarski – to efekt braku minerałów i wartości odżywczych, w tym, w głównej mierze, witaminy D.