Najnowsze wiadomości

Czym jest impotencja?

Wpływ cukrzycy na potencję

Wieczny chłopiec - syndrom Piotrusia Pana

30 maja 2023 8:52

Czy Ibuprofen powoduje bezpłodność u mężczyzn?Ibuprofen jest organicznym związkiem chemicznym, działającym przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Jest czynnym składnikiem leków na przeziębienie oraz zmniejszających jego skutki, jak katar, bóle kości czy kaszel. Jednym słowem, znajduje się w czołówce naszych potrzeb, kiedy zaczyna się tak zwany okres przejściowy, następują deszczowe, zimne dni, a nasza odporność już zdążyła się ułożyć do zimowego snu.

Leki zawierające ibuprofen mają jedną zaletę – działają bardzo szybko. Stężenie substancji aktywnych oraz pomocniczych powoduje, że objawy choroby prędko znikają, a my możemy wrócić do normalnego życia bez sterty chusteczek higienicznych pod ręką.

Ibuprofen, szczególnie w połączeniu z paracetamolem oraz innymi związkami, to istna bomba, która działa niemal natychmiastowo i kompleksowo, od razu w kilku obszarach naszego organizmu.

Ale czy tylko w tych, gdzie spodziewamy się pozytywnego rezultatu?

Leki a organizm

Jakakolwiek ingerencja w nasz organizm jest zjawiskiem patologicznym, z którym nasze ciało musi sobie odpowiednio poradzić. Leki, z uwagi na swoją strukturę oraz skład, często są bardzo źle tolerowane, szczególnie przez główne narządy, jak serce, płuca, żołądek czy nerki, odpowiedzialne w głównej mierze za filtrację składników pokarmowych. Dzieje się tak nawet w przypadku, gdy są one zażywane jako rzecz niezbędna do wyleczenia innej dolegliwości.

Ibuprofen a organizm

Ten składnik leków reaguje szybko, efektywnie oraz, w większości przypadków, jego działanie przy stosowaniu sporadycznym, w razie rzeczywistego zapotrzebowania, nie wywołuje trwałych skutków ubocznych. Jeśli jednak stosowanie leku zawierającego ibuprofen przedłuża się, gorzej, staje się on lekarstwem jako profilaktyka przy najsłabszym nawet kichnięciu lub pociągnięciu nosem, wtedy możemy zacząć się martwić.

Ibuprofen a potencja u mężczyzn

Długotrwałe stosowanie leków zawierających w swym składzie ibuprofen wpływa nie tylko na stan chorobowy, ale także na inne elementy, między innymi na potencję. Według badań amerykańskich naukowców, ryzyko powikłań oraz problemów z erekcją przy zażywaniu leków zawierających ibuprofen zwiększa się ponad dwa i pół raza, niż w sytuacji, gdy takich leków nie używamy.

Jednym ze składników pomocniczych w lekach z ibuprofenem w składzie jest kofeina. Ma ona na celu zintensyfikować działanie pozostałych związków, podnosi przy tym ciśnienie krwi, ułatwiając tym samym transport leku po całym organizmie. Czy to dobrze? Tak, w przypadku skuteczności leku.

Czy to źle dla męskiej erekcji? Również tak, ponieważ podczas badań osoby zażywające leki zawierające ibuprofen i kofeinę, skarżyły się na nasilające się później problemy podczas aktu seksualnego.

Nie do końca wiadomo, czy badania te były przeprowadzone w sposób prawidłowy, czy inne elementy mogły również stać za tą niemożnością seksualną wśród uczestniczących w nich mężczyzn i mogły przez to zakłócić wyniki. Pewne jest jednak, że działanie jakichkolwiek leków w nadmiernej ilości z pewnością nie pomaga, a w większości przypadków szkodzi.