Pierwsze kroki Dla Sprzedawców Dla Kupujących Kanały płatności Tabela prowizji SMS Premium Pro Załóż darmowe konto Logowanie
Wiadomości z rynku e-commerce
  Czy zapłacimy więcej za używanie kart?
Data: 15-03-2013r.

Miliard złotych rocznie czy tylko pół miliarda? Ile stracą banki na ustawowym ścięciu prowizji, które pobierają od sklepów, gdy płacimy za zakupy kartą? Gdyby banki chciały przerzucić straty na nas, to opłata za każdą kartę będącą w naszej kieszeni mogłaby wzrosnąć nawet o 35 zł rocznie.
Powód, dla którego opłatami za transakcje kartowe zajęli się politycy, jest prosty: bunt właścicieli wielkich sieci hipermarketów. Rocznie oddają one bankom kilkaset milionów złotych tylko za to, żeby klienci mogli zapłacić za zakupy bezgotówkowo. Tzw. opłaty interchange są u nas najwyższe w Europie, sięgają średnio 1,7 proc. od każdej transakcji. Mniejsze sklepy, które nie mogą negocjować stawek, płacą jeszcze więcej - nawet 3 proc. Średnia unijna to 0,7 proc., a np. w Finlandii opłaty są dziesięciokrotnie niższe niż w Polsce. W zeszłym roku wściekli na banki właściciele marketów próbowali przeforsować zmianę prawa, która pozwoliłaby sklepikarzom pobierać prowizje za płacenie kartami od... klientów.

Projekt upadł, ale sprawą wysokich opłat kartowych zajął się Narodowy Bank Polski (NBP), lecz do kompromisu nie doprowadził. Do roboty nad nałożeniem kagańca na bankowców i organizacje kartowe zabrało się Ministerstwo Finansów oraz politycy różnych partii.

Więcej informacji: http://wyborcza.biz


Na skróty

Płatności Online sp. z o.o.